Start
Informacja na temat nowego systemu gospodarowania odpadami
czwartek, 06 czerwiec 2013


Do 30 kwietnia każdy właściciel nieruchomości zamieszkanej zobowiązany był do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Apelujemy do wszystkich tych, którzy deklaracji jeszcze nie złożyli o jak najszybsze dopełnienie tego obowiązku. W razie niezłożenia deklaracji Wójt w drodze decyzji określi jej wysokość. Niezależnie od tego niezłożenie deklaracji jest zagrożone grzywną.

Przypomnijmy, że zmiany w zakresie odbioru śmieci, związane są z koniecznością wprowadzenia w życie zapisów przygotowanej przez Parlament RP tzw. ustawy „śmieciowej”. Zgodnie z ustawą każdy właściciel nieruchomości zamieszkanej jest zobowiązany do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dokumenty te są również dostępne na stronie internetowej http://www.bip.badkowo.ug.gov.pl, a także w Urzędzie Gminy. Termin złożenia deklaracji upłynął z dniem 30 kwietnia 2013 r.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Gminy Bądkowo od 1 lipca 2013 r. opłata za wywóz śmieci będzie uzależniona od ilości osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym. Radni ustalili również stawki opłaty za wywóz i zagospodarowanie śmieci:

w przypadku segregacji w następującej wysokości:

1) gospodarstwa jednoosobowe – 7,00 zł/miesiąc;

2) gospodarstwa dwuosobowe – 13,00/miesiąc;

3) gospodarstwa trzyosobowe – 19,00/miesiąc;

4) gospodarstwa czteroosobowe – 25,00 zł/miesiąc;

5) gospodarstwa pięcioosobowe – 30,00 zł/miesiąc;

6) gospodarstwa sześcioosobowe i większe – 34,00 zł/miesiąc.

 

w przypadku braku selektywnego zbierania:

1) gospodarstwa jednoosobowe – 13,00 zł/miesiąc;

2) gospodarstwa dwuosobowe – 26,00/miesiąc;

3) gospodarstwa trzyosobowe – 38,00/miesiąc;

4) gospodarstwa czteroosobowe – 50,00 zł/miesiąc;

5) gospodarstwa pięcioosobowe – 60,00 zł/miesiąc;

6) gospodarstwa sześcioosobowe i większe – 68,00 zł/miesiąc. 


Miesięczną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić bez wezwania, do 15 każdego miesiąca za dany miesiąc. Pierwszą opłatę (obejmującą okres od 1 lipca do 31 lipca 2013 r.) należy uregulować w terminie do dnia 15 lipca 2013 r.

Po raz kolejny przypominamy również o konieczności wypowiadania zawartych z przedsiębiorcami umów na wywóz odpadów komunalnych. Docierające do nas sygnały o tym, że z dniem 1 lipca 2013 r. umowy te automatycznie wygasają, budzą duży niepokój, bo są po prostu nieprawdziwe. Ustawa nie wskazuje na automatyczne wygaśnięcie zawartych umów.

Aby zatem od 1 lipca 2013 r. uniknąć podwójnego płacenia (przedsiębiorcy i gminie), każdy właściciel nieruchomości zamieszkanej powinien wypowiedzieć obowiązującą umowę, tak aby straciła ona swoją ważność z dniem 30 czerwca 2013 r.

W Gminie Bądkowo segregacja śmieci będzie polegała na selekcji odpadów na dwie frakcje: tzw. suche i mokre (biodegradowalne). Każdy z mieszkańców, który zdecydował się segregować odpady musi wyposażyć więc swoją nieruchomość w dwa pojemniki.

Szczegółowy wykaz odpadów jakie należy gromadzić w poszczególnych pojemnikach:

MOKRE obejmują:

 • odpady kuchenne,
 • resztki i obierki owoców i warzyw,
 • fusy z kawy i herbaty,
 • skorupki jajek,
 • odpady tytoniowe (np. niedopałki papierosów, popiół papierosowy),
 • rośliny i ziemia kwiatowa,
 • zużyte ręczniki papierowe,
 • zużyte chusteczki higieniczne,
 • pieluchy jednorazowe i inne środki higieny osobistej,
 • mokry papier i karton,
 • torebki papierowe,
 • zużyte jednorazowe worki do odkurzaczy,
 • pozostałości po domowej „hodowli” zwierząt,
 • trociny,
 • skoszona trawa, liście, pocięte gałęzie
 • popiół.
 SUCHE obejmują:  
 • papier i tektura,
 • tworzywa sztuczne (w tym wykonane z tworzyw sztucznych opakowania po napojach – tzw. PET, opakowania po kosmetykach, opakowania po chemii gospodarczej),
 • odpady wielomateriałowe (np. kartoniki po sokach, kartony po mleku),
 • metal,
 • butelki i słoiki po napojach i żywności,
 • szklane opakowania po kosmetykach.

Odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości będzie się odbywał z następującą częstotliwością:

w przypadku segregowania odpadów:
-    frakcja „SUCHE”   -     1 raz w miesiącu,
-    frakcja „MOKRE”   -    2 razy w miesiącu,

w przypadku nie segregowania odpadów:
-    zmieszane odpady komunalne  -  2 razy w miesiącu.

Wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. JW

Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 04 lipiec 2013 )
Inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Bądkowo
piątek, 21 czerwiec 2013

Wójt Gminy Bądkowo informuje, że w związku z przystąpieniem do opracowania „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest dla Gminy Bądkowo” od dnia 22 lipca do 5 sierpnia 2013 r. na terenie Gminy Bądkowo przeprowadzana będzie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest.

Inwentaryzację wyrobów zawierających azbest przeprowadzi firma EkoDialog. Osoby wykonujące pracę w terenie posiadać będą imienne upoważnienia z numerem dowodu osobistego podpisane przez Wójta Gminy Bądkowo.

Mieszkańców Gminy Bądkowo, użytkowników wyrobów zawierających azbest uprasza się o udzielenie pomocy i niezbędnych informacji wykonawcom w/w inwentaryzacji oraz o zamknięcie psów. Osoby dokonujące spisu z natury wyrobów zawierających azbest udzielą niezbędnych informacji w zakresie szkodliwości azbestu i obowiązków prawnych związanych z wykorzystywaniem tych wyrobów.

Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy umożliwi pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest. Jednocześnie przypominamy, że wszyscy właściciele, zarządcy i użytkownicy miejsc, w których wykorzystywane są wyroby zawierające azbest, są zobowiązani do złożenia informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania, do dnia 31 stycznia każdego roku, odpowiednio wójtowi (osoby fizyczne) oraz marszałkowi (firmy).

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 21 czerwiec 2013 )
Powstał słownik bądkowian by nie odeszli w niepamięć
piątek, 21 czerwiec 2013

W sobotę 15 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury miała miejsce duża uroczystość, z bardzo licznym udziałem lokalnej społeczności, w trakcie której 30 gimnazjalistów dokonało podsumowania podejmowanych działań w trzyletnim projekcie edukacyjnym „Nie odejdą w niepamięć. Młodzież w formie multimedialnych prezentacji opowiedziała o podejmowanych działaniach i ich efektach. Młodzież w ciągu trzech lat, dzięki środkom uzyskanym przez GOK z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z programu Równać szanse odbyła kilka wyjazdów do archiwów i muzeów w poszukiwaniu informacji o kilkudziesięciu mieszkańcach naszej gminy, których uczynili bohaterami biogramów zamieszczanych na łamach ”Gazety Pomorskiej”, na stronach Regiopedii, ale przede wszystkim w profesjonalnie wydanej książce. Uczniowski słownik biograficzny 89 bądkowian nieodpłatnie został przekazany wszystkim uczestnikom sobotniego spotkania oraz został przekazany wszystkim osobom i instytucjom krajowym i zagranicznym, które pomogły młodzieży oraz pomysłodawcy i koordynatorowi – Józefowi Nowakowskiemu ten trudny pomysł zrealizować. Cały nakład – 250 sztuk trafił nieodpłatnie do czytelników – w tym również do Gminnej Biblioteki Publicznej, aby  osobom zainteresowanym gminnymi dziejami umożliwić lekturę kolejnej publikacji o Bądkowie i bądkowianach. Wkrótce na stronie gimnazjum www.gimbadkowo.pl zamierzamy zamieścić nasz słownik w wersji PDF.

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 21 czerwiec 2013 )
Serdeczne życzenia z okazji Dnia Dziecka
piątek, 31 maj 2013

Z okazji Dnia Dziecka, wszystkim najmłodszym mieszkańcom naszej gminy i tym trochę starszym, składam serdeczne życzenia, dużo radości, uśmiechu, samych wesołych i ciepłych dni, wielu serdecznych przyjaciół a w szkole najwyższych ocen.

 Wójt Gminy Bądkowo 
 Janusz Zaremba
 
 Przewodnicząca Rady Gminy
 Halina Kurdupska
Ostatnia aktualizacja ( piątek, 31 maj 2013 )
X OGÓLNOPOLSK I TYDZIEŃ BIBLIOTEK - GBP BĄDKOWO
piątek, 17 maj 2013

Obchodzony w dniach 08-15.05. 2013 r. Tydzień Bibliotek stał się okazją do spotkań w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bądkowie z najmłodszymi czytelnikami. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Bądkowie oraz 21 osobowa grupa pięciolatków wraz z opiekunami. Mali goście zwiedzili bibliotekę, obejrzeli ciekawsze wydania książkowe dla dzieci, zapoznali się z zasadami zachowania się w bibliotece i regułami poszanowania książek. Mamy nadzieję ,że wizyta w bibliotece zapadnie uczniom w pamięci i zachęci ich w przyszłości do bliskich kontaktów z książką. Dodatkową atrakcją obchodzonych dni Tygodnia Bibliotek był kiermasz książek za 1 zł. Sprzedaż książek potrwa jeszcze do końca maja. Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 17 maj 2013 )
<< Start < Poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Następna > Ostatnia >>

Imieniny
17 Grudnia 2018
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Florian, Jolanta,
Łazarz, Olimpia,
Warwara, Żyrosław
Do końca roku zostało 15 dni.
Sonda
Z internetu najczęściej korzystam w:
  
Statystyka
Użytkownicy: 2
Newsy: 1171
Odnośniki: 101
odwiedzających: 4513216
Gościmy
Aktualnie jest 97 gości online