Start
Dlaczego wzrosną ceny za odbiór śmieci ?
piątek, 14 grudzień 2018
   W 2019r. wzrośnie miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Podwyżka spowodowana jest znacznie większymi cenami zaoferowanymi w przetargu przez firmy odbierające odpady.
Zgodnie z przepisami system gospodarowania odpadami komunalnymi ma się samofinansować. Dlatego wysokość ponoszonych przez mieszkańców opłat ma być ustalona na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu.
   Nowe stawki opłat ponoszone przez mieszkańców obowiązywać będą po przyjęcia przez Radę Gminy uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która na dzień dzisiejszy jest opracowywana.
Z opłat wpłacanych przez mieszkańców finansowane były koszty odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych, które w ubiegłych latach wynosiły 21 300zł. za miesiąc.
   Jesienią ogłosiliśmy przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Bądkowo. W postępowaniu przetargowym wpłynęły 2 oferty. Miesięczny koszt realizacji usługi zaproponowany przez firmy wahał się od  54 359,64zł. do 84 000,00zł. Zdecydowaliśmy się na unieważnienie przetargu i ogłoszenie nowego. Pomimo zainteresowania innych wykonawców działających w rejonie, ponownie wpłynęły dwie oferty. Rozpiętość cenowa tym razem była mniejsza i wahała się od 52 920,00zł. do 54 000,00zł.
Oznacza to, że cena najniższej oferty jest o 31 620,00. miesięcznie droższa niż dotychczas.
    Możliwe przyczyny wzrostu cen proponowanych przez wykonawców są następujące:
- wprowadzenie wspólnego systemu segregacji odpadów komunalnych, który obowiązywał będzie w całej Polsce na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów i związaną z tym częstotliwością odbioru odpadów,
- wzrost ilości odpadów odbieranych od mieszkańców,
- wzrost opłat za korzystanie ze środowiska – W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6.03.3017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Powoduje ono, że od początku 2018 r. opłaty za składowanie odpadów komunalnych będą stopniowo wzrastać. W 2020 r. za składowanie jednej tony trzeba będzie zapłacić 270 zł, czyli ponad dwa razy więcej niż kosztuje to obecnie,
- wzrost opłat na instalacji przetwarzania odpadów,
- wzrost cen energii i paliwa,
- podwyżki płac pracowników firm odbierających odpady w związku z podwyżką płacy minimalnej i problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
    Ponadto informuję, że harmonogram wywozu odpadów na przyszły rok dostarczany będzie do każdej nieruchomości przez firmę odbierającą odpady komunalne na początku stycznia. Wraz z harmonogramem mieszkańcy otrzymają worki do segregacji na poszczególne frakcje, oprócz na odpady zmieszane. Odpady zmieszane zalecamy zbierać w pojemnikach dotychczas używanych.
Więcej informacji o nowej segregacji dostępny jest na stronie BIP Bądkowo. JW
Ostatnia aktualizacja ( piątek, 14 grudzień 2018 )
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
czwartek, 13 grudzień 2018
Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać,
lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.
"Mały książę"
A. de Saint-Exupéry
 

W dniu 11 grudnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Bądkowie odbyła się uroczystość Jubileuszu 50-lecia Pożycia Małżeńskiego 9 par z Gminy Bądkowo:
•    Państwo  Halina i Bronisław Banasiak  
•    Państwo  Danuta i Zbigniew Bartoszek  
•    Państwo  Jadwiga i Stanisław Dalasińscy
•    Państwo  Danuta i Bernard Krępeć
•    Państwo  Halina i Julian Przekwas
•    Państwo Halina i Stanisław Skowrońscy
•    Państwo Zofia i Jan Tomczak
•    Państwo Halina i Kazimierz Tylińscy
•    Państwo Irena i Stanisław Zaremba


     „Złote Gody” to jubileusz niezwykły, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe są też Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, którymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznacza pary. Symbolicznie wyrażają one uznanie władz polskich dla wartości życia i rodziny oraz wdzięczność za ofiarny, codzienny trud, odpowiedzialność, zgodność pożycia i poświęcenie.
     Pół wieku temu Jubilaci składali sobie z ufnością przyrzeczenie, że nie zawiodą się na sobie, że będą dzielić razem dobre i złe, będą wspomagać się wzajemnie w chwilach ciężkich i wspólnie cieszyć się radością. Przyrzeczenia tego dotrzymali niezaprzeczalnie mimo różnych przeciwności losu. Wszystkie te przeżycia: radości i smutki, troski i obowiązki związały Jubilatów jeszcze bardziej, przetrwali wszystkie życiowe zawieruchy, by po latach zyskać wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek.
    Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przybyłych gości, podziękowaniem Jubilatom za zgodne i długie pożycie małżeńskie, w dalszej części Jubilaci złożyli sobie wzajemne podziękowania za wspólnie spędzone lata.
Następnie Wójt Gminy – Pan Ryszard Stępkowski, w towarzystwie: Wiceprzewodniczącego Rady Gminy – Pana Piotra Kobusińskiego, Kierownika USC – Pani Elżbiety Ruskowskiej i Zastępcy Kierownika USC – Pani Marleny Skowrońskiej dokonał aktu dekoracji par małżeńskich i odznaczył w imieniu Prezydenta RP Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.  
    Podniosłą chwilę uczczono symboliczną lampką szampana i gromkim „Sto lat”. Jubilatom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Oficjalna część uroczystości zakończyła się wspólnym grupowym zdjęciem, następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, w tym weselny tort. Klimat tej uroczystości umilił swym śpiewem zespół Czerwone Róże, który wprowadził zebranych w atmosferę refleksji i wspomnień.
Jubileusz Pożycia Małżeńskiego – ta wspaniała rocznica, to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego.
    Wszystkim Jubilatom życzymy kolejnych lat życia w dobrym zdrowiu, zgodzie i wzajemnej miłości. M.S.
Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 13 grudzień 2018 )
I N F O R M A C J A
czwartek, 13 grudzień 2018
I N F O R M A C J A
Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 i 31 grudnia 2018 roku
Urząd Gminy w Bądkowie będzie czynny do godziny 12.00.
Kasa Urzędu Gminy w tych dniach będzie czynna do godziny 10.00.
Za wszelkie niedogodności przepraszamy.
.....................................................................................................................................................
Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 13 grudzień 2018 )
Kurs zawodowy
środa, 12 grudzień 2018
MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE
poniedziałek, 10 grudzień 2018
    Blisko dwadzieścioro przedszkolaków bawiło się doskonale w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bądkowie podczas mikołajkowego spotkania, które odbyło się 6 grudnia.
Na początku spotkania nastąpiło przywitanie i zapoznanie z Biblioteką i prowadzącą,
następnie maluszki odgadywały zagadki związane z osobą Św. Mikołaja. Po krótkim wstępie prowadząca odczytała list od Świętego Mikołaja, który zostawił dla dzieci w bibliotece. W ferworze zabawy przedszkolaki poznały nowy przedmiot- jakim jest Globus, dowiedziały się że jest to nasza ,,zmniejszona planeta’’, z pomocą pani bibliotekarki odnalazły nasz kraj-Polskę i krainę Św. Mikołaja-Laponię.
    Podczas zabawy ruchowo-umuzykalniającej, wspólnie nauczyły się ,,Tańca pomocników Św. Mikołaja’’ , pod koniec spotkania maluszki z chęcią obejrzały wcześniej przygotowane książeczki związane z tematyką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
    Na koniec odwiedzin prowadząca podziękowała za udział w zajęciach i i każdemu z osobna wręczyła przygotowane wcześniej paczki.TS
Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 10 grudzień 2018 )
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Imieniny
20 Lutego 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Euchariusz,
Eustachy,
Eustachiusz, Leon,
Ludmiła, Ludomiła,
Ostap, Siestrzewit
Do końca roku zostało 315 dni.
Sonda
Z internetu najczęściej korzystam w:
  
Statystyka
Użytkownicy: 2
Newsy: 1196
Odnośniki: 101
odwiedzających: 4758925
Gościmy
Aktualnie jest 106 gości online