Start arrow Artykuły arrow Gminny Ośrodek Kultury arrow W GOK na stulecie odzyskania Niepodległości
W GOK na stulecie odzyskania Niepodległości PDF Drukuj
wtorek, 15 maj 2018
  Od marca w GOK grupa uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przygotowuje prace konkursowe w ogólnopolskim konkursie „Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenia Niepodległej. Odznaczeni Krzyżem lub Medalem Niepodległości.” To tylko jedno z zadań zadeklarowanych w naszej aplikacji do programu dotacyjnego „Niepodległa”, w którym zabiegamy o dotację  na druk słownika biograficznego bąkowian: „Wolność przynieśli nam w darze.” Publikacja nieodpłatnie ma trafić do rąk mieszkańców naszej gminy 11 listopada, w Święto Niepodległości. Zadanie uczestników konkursu polega na przygotowania krótkiego filmu opowiadającego o osobach, które za zasługi w walce o odzyskanie niepodległości otrzymały już w wolnej Polsce Krzyż lub medal Niepodległości, nadawany przez ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej – Ignacego Mościckiego. W filmie należy nie tylko opowiedzieć o życiu wybranego bohatera związanego z bądkowską gminą, ale udokumentować zasługi dla kraju dokumentami, fotografiami lub relacjami członków rodzin. W tej grupie znalazły się dwie uczennice ze szkoły podstawowej: Marysia Drążek przygotowuje filmową opowieść o Przemysławie Barthel de Weydenthal, a Zuzia Przybysz o Józefie Nawrotku -żołnierzu „Błękitnej Armii.”  Liczniejsza grupę stanowią gimnazjaliści: Martyna Kumor opowie o Jerzym Barthel de Weydenthal – ułanie w brygadzie Beliny - Prażmowskiego. O jednej z najwybitniejszych Polek, uhonorowanej Virtuti Militari – Jadwidze Barthel de Weydenthal opowie Kacper Graczyk. O zasługach zapomnianej przez historię Marii Barthel de Weydenthal, współtwórczyni polskiego skautingu opowiedzą Lidka Andryszewicz i Józek Baryza. Igor Deptulski i Julek Szychowski opowiedzą o prowizorze farmacji -Edwardzie Majewskim. A Angelika, Ola i Mateusz Świerczowie o Zdzisławie Barthel de Weydenthal – nie tylko on sam, ale czwórka jego dzieci i synowa Krzyżem lub Medalem Niepodległości zostali nagrodzeni, a filmy młodzieży mają o tych zasługach przypomnieć. Mają na to jeszcze miesiąc czasu – a gdyby ktoś z mieszkańców naszej gminy miał jakieś informacje lub dokumenty związane z bohaterami prac konkursowych – będziemy wdzięczni za ich udostępnienie.  EM   
< Poprzedni   Następny >
Imieniny
20 Stycznia 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Dobiegniew, Fabian,
Sebastian
Do końca roku zostało 346 dni.
Sonda
Z internetu najczęściej korzystam w:
  
Statystyka
Użytkownicy: 2
Newsy: 1184
Odnośniki: 101
odwiedzających: 4646832
Gościmy
Aktualnie jest 79 gości online