Start
Informacja o zwołaniu XXIII sesji Rady Gminy Bądkowo
środa, 27 grudzień 2017
Na podstawie art. 20 ust. 1. Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. – o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875) Przewodniczący Rady Gminy Bądkowo zwołuje XXIV sesję RADY GMINY BĄDKOWO, która odbędzie się 28 grudnia (czwartek) 2017 roku o godzinie 10:00 w sali Gminnego Ośrodka  Kultury  w Bądkowie.
Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 28 grudzień 2017 )
Czytaj całość...
Życzenia Bożonarodzeniowe
czwartek, 21 grudzień 2017
Ostatnia aktualizacja ( czwartek, 21 grudzień 2017 )
KONCERT BOŻONARODZENIOWY
czwartek, 14 grudzień 2017
UWAGA NA CZAD!
poniedziałek, 11 grudzień 2017
    Każdego roku w całym kraju mają miejsce zdarzenia związane z zatruciem tlenkiem węgla, a w ostatnim czasie dotknęło to również rodzinę w naszej gminy. Bardzo często czad nie ma związku z pożarem, wynika z niewłaściwej eksploatacji budynku, urządzeń i instalacji grzewczych. W związku z powyższym przypominamy zasady bezpieczeństwa.
    Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, występuje przy niedostatku tlenu. Może to być spowodowane brakiem wentylacji i przepływu powietrza za sprawą szczelnych, nowoczesnych okien oraz ingerencją mieszkańców, którzy często zaklejają otwory wentylacyjne w swoich pomieszczeniach.
   Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
•    ich nieszczelności,
•    braku konserwacji, w tym czyszczenia,
•    wad konstrukcyjnych,
•    niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się do pomieszczenia.
    Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
•    jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
•    w temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz,
•    ma silne własności toksyczne,
•    gromadzi się głównie w wyższych partiach pomieszczenia ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza, blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
    Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
•    przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
•    użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
•    stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
•    nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
•    w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Brak cyrkulacji powietrza, jaki powodują, sprawia, że w domu panuje niekorzystny dla człowieka mikroklimat: nieodpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Posiadacze szczelnych okien dla własnego zdrowia muszą zastosować jeden ze sposobów celowego rozszczelniania okien.
•    systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
•    często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
•    nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
    Czujniki czadu
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Koszt zakupu i zamontowania czujnika tlenku węgla  jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie i życie naszych bliskich). Przy zakupie powinno się zwrócić uwagę, czy detektor posiada normę europejską EN50291 (obowiązującą również w Polsce).JW
Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 11 grudzień 2017 )
Jubileusz Pożycia Małżeńskiego
piątek, 08 grudzień 2017
"Miłość jest nie tylko uczuciem, nie jest wzruszeniem ani zakochaniem się.
Jest dojrzewaniem, troską i wzajemną odpowiedzialnością za siebie"

Ks. Jan Twardowski    W dniu 05 grudnia 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Bądkowie odbył się Jubileusz 50 i 60 Pożycia Małżeńskiego 6 par z Gminy Bądkowo.
    „Złote Gody” i „Diamentowe Gody” to jubileusz niezwykły, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe są też Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, którymi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznacza pary. Symbolicznie wyrażają one uznanie władz polskich dla wartości życia i rodziny oraz wdzięczność za ofiarny, codzienny trud, odpowiedzialność, zgodność pożycia i poświęcenie. Prawdziwe zgodne i dobre małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe zawieruchy, by po latach zyskać wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek.
   Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przybyłych gości, podziękowaniem Jubilatom za zgodne i długie pożycie małżeńskie. W dalszej części Jubilaci złożyli sobie wzajemne podziękowania za wspólnie spędzone lata.
Następnie Wójt Gminy – Pan Ryszard Stępkowski, w towarzystwie: Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Dariusza Skierkowskiego, Kierownika USC – Pani Elżbiety Ruskowskiej i Z-cy Kierownika USC – Pani Marleny Skowrońskiej dokonał aktu dekoracji par małżeńskich i odznaczył w imieniu Prezydenta RP Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
    Podniosłą chwilę uczczono symboliczną lampką szampana i gromkim „Sto lat”. Jubilatom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Oficjalna część uroczystości zakończyła się wspólnym grupowym zdjęciem, następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, w tym weselny tort. Dodatkowo klimat tej uroczystości umilił swym śpiewem zespół Czerwone Róże, który wprowadził zebranych w atmosferę refleksji i wspomnień.
Jubilaci 60 – lecia:
•    Państwo  Zofia i Jan Małkowscy z Kaniewa
Jubilaci 50 – lecia:
•    Państwo  Marianna i Leon Borkowscy z Łówkowic
•    Państwo  Albina i Jan Kulpa ze Słupów Dużych
•    Państwo  Mirosława i Jerzy Kuropatwińscy z Bądkówka
•    Państwo  Małgorzata i Ryszard Nowiccy z Bądkowa
•    Państwo  Irena i Jan Prusak z Kujawki
    Jubileusz Pożycia Małżeńskiego to uroczystość, za sprawą której patrzyliśmy na dostojnych Jubilatów z podziwem i szacunkiem, którzy mimo różnych przeciwności losu dotrzymali danego sobie przyrzeczenia. Ta wspaniała rocznica to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego. Niech ten jubileusz i następne będą przykładem dla przyszłych pokoleń.
M.S. 
Ostatnia aktualizacja ( piątek, 08 grudzień 2017 )
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Imieniny
21 Kwietnia 2018
Sobota
Imieniny obchodzą:
Addar, Anzelm,
Bartosz, Drogomił,
Feliks, Irydion,
Konrad, Konrada,
Selma
Do końca roku zostało 255 dni.
Sonda
Z internetu najczęściej korzystam w:
  
Statystyka
Użytkownicy: 2
Newsy: 1065
Odnośniki: 101
odwiedzających: 3784013
Gościmy
Aktualnie jest 123 gości online